Nowy Rok, nowa ja - czyli jak wprowadzić zmiany w życie?

grudnia 31, 2019


Nowy rok, postanowienia noworoczne

Jak wprowadzić nowe zwyczaje w życie i sprawić, żeby stały się naszą codziennością? O tym w dzisiejszym poście.


Nowy rok – nowa ja ;)! Co roku, powiew świeżości i symboliczna zmiana, choćby kalendarzowa, przynoszą nam nową energię, a wraz z nią… postanowienia noworoczne. Zdania na ich temat od lat są podzielone, ja sądzę jednak, że każdy moment jest dobry do tego, by zadbać o siebie, swoje zdrowie i wprowadzić pozytywne nawyki do swojego życia. 

Pamiętam dokładnie, jak w zeszłym roku, w dzień Sylwestra, podjęłam decyzję o rozpoczęciu psychoterapii własnej. Impuls noworoczny dał mi siłę do działania i wprowadzenia zmian na lepsze!

Niestety często bywa też tak, że nasza motywacja jest ulotna, a natrafiając na przeszkody i trudności we wprowadzeniu zmian po prostu z nich rezygnujemy. Bywa tak, że wprowadzenie nowego nawyku do naszego życia i zmiana starej utartej ścieżki, dużo nas kosztuje. A o tych kosztach, na początku często niestety nie myślimy. Styczeń się kończy, a wraz z nim nasze postanowienia.


Co w takim razie zrobić, by w tym roku było inaczej?

Tu przyda nam się odrobina wiedzy o nawykach. 

Bo właśnie tak funkcjonujemy – często po prostu na „autopilocie”. Wykonujemy różne czynności automatycznie, ponieważ powtarzaliśmy je wcześniej wiele razy. 

Dzięki temu możemy działać szybko i efektywnie.  Nasz mózg nie musi ciągle przetwarzać wszystkich bodźców, które do niego dochodzą, a umysł ważyć wszystkich instrukcji działania oraz argumentów za i przeciw. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że coś robimy. 

Ja mam tak czasem z zamykaniem drzwi. Jest to dla mnie takim automatem, że później nawet nie pamiętam, czy rzeczywiście je zamknęłam.

Tak bywa też z mniej prozaicznymi rzeczami – np. z naszymi nawykami jedzeniowymi – tym co, o której i dlaczego jemy, z nawykami związanymi z nauką, czasem wolnym itp.

I tutaj zaczynają się schody – bo nawyk to czynność automatyczna – wyuczona, która nie wymaga od nas angażowania dużych zasobów uwagi. Zmiana nawyku to sytuacja, w której autopilot jest wyłączony, a my musimy skupić całą naszą uwagę na nowej czynności. I to jest właśnie ten koszt. 

Wprowadzenie zmian na naszych utartych szlakach nie jest niestety proste.

Człowiek na autopilocie czyli jak powstają nawyki:


  • Najpierw mamy wskazówkę – np. przerwa w pracy

  • Później potrzebę – np. rozrywka, rozmowa z innymi

  • Następnie tworzy się zwyczaj – np. wyjście z koleżankami na gorącą czekoladę

  • I na koniec nagroda – zadowolenie i uczucie sytości

Jak powstaje nawyk


Powtórzenie tej pętli kilka razy sprawia, że nasz organizm, już na samą przerwę w pracy, automatycznie będzie reagował pragnieniem zadowolenia i relaksu, a my na autopilocie będziemy gnać na gorącą czekoladę.

4 kroki do wprowadzenia zmiany na lepsze w nowym roku


1. Zidentyfikuj zwyczaj, który chcesz zmienić
2. Sprawdź jaka wskazówka poprzedza Twój zwyczaj? Kiedy zwykle się on pojawia – po wstaniu z łóżka, podczas przerwy w pracy, gdy spotykasz znajomego na uczelni itp…
3. Sprawdź, jaką dzięki niemu osiągasz nagrodę – co ten zwyczaj Tobie daje? Czy jest to zadowolenie, może relaks/ spokój, a może uczucie ekscytacji, pobudzenia itp…
4. Poeksperymentuj ze zwyczajem – pomyśl, w jaki inny sposób możesz osiągnąć tą nagrodę. Może zamiast iść z koleżankami na gorącą czekoladę, możecie zrobić coś innego? Pójść na spacer do parku, zagrać w grę itp…

Wcielaj nowy zwyczaj w życie 😊!

W Nowym Roku życzę Wam dużo spokoju i życia w zgodzie ze sobą i swoimi wartościami 😊! Wytrwałości we wcielaniu nowości w życie i dużo, dużo szczęścia i pogody ducha.

Do zobaczenia w 2020 roku! 


Jeżeli czujesz, że potrzebujesz wsparcia psychologa zapraszam do umówienia sesji Online. Możemy spotkać się na Skype/ Messengerze bez konieczności dojazdów i stresu związanego z obcym gabinetem.

Przeczytaj również

0 komentarze

Dane kontaktowe

Psycholog Online - Aleksandra Juszczyk
www.poreczna.pl
poreczna.kontakt@gmail.com
Psychologia na wyciągnięcie ręki