Psycholog Online – czyli jak wyglądają konsultacje psychologiczne przez internet?

października 14, 2019


Psycholog Online, Psychoterapia Online

Krótka i być może zaskakująca odpowiedź na to, jak wyglądają spotkania z psychologiem online :).

Od kiedy założyłam swoje miejsce w internecie – gabinet i blog psychologiczny, wiele osób pyta mnie na czym polegają konsultacje i psychoterapia prowadzone właśnie przez Internet, czym różnią się od klasycznych spotkań z psychologiem w gabinecie? Być może w Waszych głowach również pojawiają się takie pytania, dlatego też postanowiłam już dzisiaj na nie odpowiedzieć 😊.

Dlaczego działam jako psycholog online?

Zacznę od początku, czyli w ogóle od samego pomysłu na to, żeby prowadzić konsultacje psychologiczne właśnie przez Internet. 

Jeszcze na studiach, gdy szukałam swojego miejsca w psychologicznym świecie, odkryłam, że moja wiedza może się przydać nie tylko w klasycznym, stacjonarnym gabinecie. Zupełnie przez przypadek trafiłam do zespołu, który tworzył i badał aplikację psychologiczną dla dzieci. 

Tam zobaczyłam, że jest możliwe połączenie psychologii z nowymi technologiami, że ludzie z tego korzystają i że na Zachodzie jest to już bardzo popularne. Jestem typem naukowca i zawsze ważne dla mnie były badania. Poszukałam, poczytałam i okazało się, że skuteczność pomocy psychologicznej przez Internet została potwierdzona naukowo. 

Wtedy zdecydowałam, że chcę zawodowo łączyć pomoc psychologiczną z działalnością online. Uważam, że to świetna droga, do tego, by konsultacje z psychologiami były po prostu łatwiej dostępne. Teraz nie trzeba już liczyć czasu dojazdu, patrzeć czy trafię na korki itp. Każdy może skonsultować się z psychologiem w zaciszu swojego domu – bez względu na miejsce zamieszkania. 

No dobrze to jak wyglądają konsultacje psychologiczne i psychoterapia przez Internet?

Tak samo jak klasyczne spotkania w gabinecie. Prowadzę sesje z użyciem mikrofonu i kamerki. Dzięki tym dwóm narzędziom, mamy swobodę rozmowy taką, jaka jest w gabinecie. 

Pierwsza sesja u mnie to czas na poznanie się. Opowiadam o swoich metodach pracy, pytam też co sprowadza do mnie mojego klienta. Wspólnie podejmujemy decyzję o dalszej współpracy. Często podczas psychoterapii czy konsultacji psychologicznych wykorzystuję różne papierowe pomoce – pokazuję je wtedy dzięki video, a także po spotkaniu wysyłam na maila, żebyście mogli z nich wygodnie korzystać w domu 😊. Czasem wykorzystuję też darmowe aplikacje psychologiczne. Zwykle urozmaicają one nasze spotkania, są wsparciem i ułatwiają ćwiczenie umiejętności o których rozmawiamy w trakcie sesji, w codziennym życiu.

A czy konsultacje z psychologiem online są skuteczne?

Badania naukowe, sprawdzające efektywność takiej formy terapii są prowadzone już od wielu, wielu lat. Zwykle polegają na porównywaniu efektów klasycznej psychoterapii w gabinecie, psychoterapii w internecie i osób, które nie otrzymały specjalistycznej pomocy psychologicznej. 

Ich wyniki pokazują, że zwykle nie ma różnic pomiędzy terapią prowadzoną twarzą w twarz, a tą która odbywa się przez Internet ( z wykorzystaniem mikrofonu i video).

Tutaj możesz zapisać się do mnie na konsultacje psychologiczne i psychoterapię online :).

Może interesują Was jeszcze jakieś kwestie związane z psychologią online? Piszcie do mnie w komentarzach – chętnie odpowiem! :)

Przeczytaj również

0 komentarze

Dane kontaktowe

Psycholog Online - Aleksandra Juszczyk
www.poreczna.pl
poreczna.kontakt@gmail.com
Psychologia na wyciągnięcie ręki