Psychologia z duchem czasu

czerwca 30, 2019Czas płynie, ludzie się zmieniają i choć niedawno psycholog kojarzył się głównie z gabinetem
i kozetką dzisiaj ta rzeczywistość może już wyglądać zupełnie inaczej. Co psycholog ma wspólnego z internetem? Czy da się skorzystać z pomocy i wsparcia bez wychodzenia z własnego domu?

Dzisiaj kilka odpowiedzi na te technologiczno-psychologiczne pytania ;).

1. W liczbach:

Liczby mówią same za siebie – badania przeprowadzone w Polce ukazały, że z telefonów komórkowych korzysta już aż 92% Polaków! Ta powszechność dostępu do technologii sprawia, że narzędzia technologiczne są już w zasadzie integralną częścią świata biznesowego ALE ich potencjał powoli zaczynają dostrzegać również osoby zajmujące się zdrowiem psychicznym. Na zachodzie istnieje już mnóstwo technologicznych narzędzi wspierających terapię, bądź dających wsparcie bez pomocy człowieka. W Polsce nurt ten dopiero zaczyna się rozwijać i bardzo cieszę się, że mogę temu procesowi czynnie towarzyszyć.

2. Do rzeczy – Jak połączenie psychologii i technologii może pomóc nam w obszarze zdrowia psychicznego?

Pierwszy sposób to aplikacje czerpiące z wiedzy psychologicznej, które możecie mieć już dziś na swoim telefonie. Dostępne są w zasadzie trzy rodzaje takich aplikacji – pierwszy, który wspiera psychoterapię prowadzoną w gabinecie. W tym przypadku aplikacja jest dodatkowym narzędziem, który wzbogaca klasycznie prowadzone spotkania z psychoterapeutą w gabinecie.

Drugi rodzaj to aplikacje które działają bez spotkań z terapeutą „na żywo” ale udostępniają opcję kontaktu ze specjalistą. W tym przypadku użytkownik korzysta z narzędzi terapeutycznych zawartych w aplikacji i dodatkowo co jakiś czas, zdalnie otrzymuje wsparcie terapeuty – najczęściej terapeuta czuwa nad wykonywaniem zadań i raz na jakiś czas w formie pisemnej daje nam feedback.

I trzeci rodzaj – najłatwiej dostępny to aplikacje do samodzielnej pracy psychologicznej. W tym przypadku wszystkie informacje, które są nam potrzebne do pracy są zawarte w aplikacji. Program prowadzi nas przez różne ćwiczenia terapeutyczne – wykonywane w aplikacji, bądź życiu codziennym. W tym przypadku bardzo ważne jest, by aplikacja była stworzona przez specjalistów – psychologów, psychiatrów, a także później poddana badaniom, które zweryfikują jej działanie. Jeśli więc znajdziecie odpowiadającą wam aplikację, warto to sprawdzić – np. na jej stronie internetowej.

Kolejna rzecz to narzędzia technologiczne, które wzbogacają psychoterapię dzięki pomiarom psychofizjologicznym – mierząc np. nasze tętno, czy czynność bioelektryczną mózgu. Taki pomiar
z jednej strony może być ciekawą informacją zwrotną o tym co dzieje się w naszym organizmie. Może pomóc nam, w odpowiednim wykonywaniu ćwiczeń psychologicznych, dostarczając obiektywnych informacji o tym, jak wpływają one na nasze funkcjonowanie. Z drugiej strony tego typu narzędzia, mogą być same w sobie formą terapii – np. stymulując mózg do produkcji odpowiednich neurotransmiterów.  By korzystać z takich aplikacji często musimy zakupić dodatkowe urządzenia – specjalny zegarek, czy opaskę – które przekazują sygnał z pomiarów do aplikacji. Są jednak dostępne na rynku takie rozwiązania, które korzystają z narzędzi wbudowanych
w klasycznym smartphonie i za ich pomocą mierzą odpowiednie parametry.

3. Technologiczny postęp

Jedno jest pewne, rewolucja technologiczna cały czas trwa, a na gruncie psychologicznym wkracza również do Polski. Choć większość terapeutycznych narzędzi dostępna jest w języku angielskim, to polscy specjaliści również tworzą świetne narzędzia, które powoli zaczynają być dostępne w naszym rodzimym języku. 

Zachęcam was więc do próbowania i korzystania z ciekawych aplikacji terapeutycznych ale jednocześnie bycia uważnym i sprawdzania, kto i jak stworzył daną aplikację. Przy zachowaniu odrobiny ostrożności myślę, że mogą to być ciekawe narzędzia, dzięki którym w chwili wolnego czasu zrobimy krok w stronę poprawy naszego psychicznego samopoczucia.

P.S. A na facebooku, każdego tygodnia pod hasłem #psychotechnologie opisywać będę wartościowe aplikacje do przetestowania w domu 😊.

Przeczytaj również

0 komentarze

Dane kontaktowe

Psycholog Online - Aleksandra Juszczyk
www.poreczna.pl
poreczna.kontakt@gmail.com
Psychologia na wyciągnięcie ręki